Poréznost vlasů jako ukazatel poškození jejich struktury

Porozita vlasů – možná jste již slyšeli tento pojem, ale co přesně znamená? Jedná se o klíčový indikátor zdraví vašich vlasů, který vám odhalí, v jakém stavu se momentálně nacházejí. Porozita je ukazatelem jejich absorpční schopnosti. Co tedy můžete udělat pro zlepšení jejich vzhledu?  

Jak mohu zjistit svou poréznost vlasů?

Existuje několik způsobů, jak vlasy diagnostikovat. Jedním z nich je postříkat vlasy vodou pomocí rozprašovače a pozorovat, za jak dlouho se voda vsákne dovnitř.

Voda se vsákne

  • okamžitě, máte vysokou poréznost vlasů
  • trvá to nějakou dobu, vaše poréznost je střední
  • kapičky vody se na vlasech drží a trvá dlouho, než se vsákne, máte nízkou poréznost.

 

Vysokoporézní vlasy

Máte-li vlasy jakkoliv poškozené – barvením, odbarvením, žehlením nebo nedostatečnou péčí, vaše vlasy patrně patří do této kategorie. Jejich povrchová struktura je vysokoporézní, což znamená, že jednotlivé šupinky kutikuly na sebe nenaléhají těsně, čímž vzniká větší nasáklivost. Takové vlasy jsou suché, krepaté a snadno se zacuchávají. Při styku s vodou ji do sebe rychle nasáknou a zároveň i rychle schnou. Jejich přirozená hydrolipidová vrstva je narušena, což vyžaduje výživnější péči, abyste jim dodali potřebné pečující látky. Ideálním krokem pro obnovu poškozených vlasů je maska Architekt. Tu nezapomeňte vždy důkladně rozčesat, aby každý jednotlivý vlas dostal svou dávku výživy.

 

Středněporézní vlasy

Tento typ vlasů je považován za ideální, protože mu vyhovuje široká škála produktů. Vlasy působí zdravým dojmem.

Nízkoporézní vlasy

Nízkoporézní označujeme jako vlasy bez známek poškození. Jsou to tedy vlasy nebarvené ani jinak mechanicky poškozené. Tyto vlasy mají hladký, lesklý povrch, kde šupinky kutikuly těsně doléhají na sebe. Díky tomu jsou méně náchylné k poškození. Jejich hydrolipidová vrstva vodu odpuzuje, což znamená, že je obtížné je namočit a také déle trvá, než uschnou. Pro vyrovnání pH po umytí, doporučujeme použít kondicioner Bonfire, který má lehké složení, takže vlasy nezatíží.

 

Ať už máte jakýkoliv typ vlasů, buďte pozorní k jejich potřebám a poskytněte jim odpovídající produkty a péči. Jen tak budou zdravé a krásné!


Další naše články

Menu